ggft5fdhf4
Triduum Paschalne
Triduum Paschalne to szczyt roku liturgicznego - wspomnienie wydarzeń męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jego obchód rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy się świętowaniem Wielkanocy.
W Wielki Czwartek przenosimy się myślą do Wieczernika i uobecniamy Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus Pan ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa. Początek liturgii Wielkiego Czwartku o godz. 17.00. Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.
Wielki Piątek od niepamiętnych czasów jest dla chrześcijan dniem żałoby i postu. Kościół nie sprawuje w tym dniu Eucharystii. W tym dniu obowiązuje post ścisły, co do jakości i co do ilości spożywanych pokarmów. O godz. 17.00 liturgia Wielkiego Piątku upamiętniająca wydarzenia związane z męką i śmiercią Chrystusa. Po liturgii męki Pańskiej przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i śpiew Gorzkich żali. Adoracja przy Grobie Pańskim będzie trwała do godziny 22.00.
W Wielką Sobotę o godz. 11.00 poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 17.00 rozpoczyna świętowanie Wielkanocy. Następuje poświęcenie ognia, liturgia chrzcielna oraz sprawowanie Eucharystii. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec, które będą zapalone od Paschału w czasie wejścia do świątyni, później w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz naczynie na wodę święconą.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 rozpocznie się Procesja Rezurekcyjna a następnie uroczysta Eucharystia Zmartwychwstania Pańskiego. Pozostałe Msze św. wg porządku niedzielnego.
W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą odprawiane wg porządku niedzielnego.